Tendinte in .Ro


Echipa Romaniei de handbal feminin e singura din lume calificata la toate editiile Campionatelor Mondiale

Echipa Romaniei de handbal feminin e singura din lume calificata la toate editiile Campionatelor Mondiale

Intr-adevar, echipa nationala de handbal feminin detine in acest moment un adevarat record, este singura tara din lume care a participat la toate editiile Campionatelor Mondiale de handbal in 7, de la prima editie gazduita in 1957 de Iugoslavia si pana la editia din 2013 organizata de Serbia. Cele 20 de prezente de pana acum s-au soldat cu 3 medalii, una de aur in 1962 si doua de argint in 1973 si 2005, in alte patru ocazii nationala feminina de handbal ratand la mustata obtinerea medaliilor de bronz, in 1971, 1993 si 2007 pierzand la doar un gol diferenta in fata nationalelor Ungariei, Norvegiei si respectiv Germaniei.

Iata istoricul participarii Romaniei la Campionatele Mondiale de handbal feminin:

2013
Editie gazduita de Serbia
Se va desfasura in perioada 7-22 decembrie 2013
 
2011
Editie gazduita de Brazilia
Locul ocupat de Romania: 13
Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Daniela Babeanu, Florina Barsan, Aurelia Bradeanu, Carmen Cartas, Oana Chirila, Iulia Curea, Denisa Dedu, Valentina Elisei-Ardean, Ramona Farcau, Adina Fiera, Oana Manea, Adriana Nechita, Tereza Tamas, Mihaela Tivadar, Talida Tolnai, Cristina Varzaru
Antrenori: Radu Voina, Luminita Hutupan-Dinu
 
2009
Editie gazduita de China
Locul ocupat de Romania: 8
Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Florina Barsan, Ramona Farcau, Adina Fiera, Florentina Grecu-Stanciu, Melinda Geiger, Narcisa Lecusanu, Oana Manea, Ada Moldovan, Cristina Neagu, Adriana Nechita, Iulia Puscasu, Mihaela Smedescu, Ionela Stanca, Mihaela Tivadar, Paula Ungureanu, Clara Vadineanu, Cristina Varzaru
Antrenori: Radu Voina, Vlad Caba
 
2007
Editie gazduita de Franta
Locul ocupat de Romania: 4
 
Finala mica:
Germania-Romania 36-35
Lotul de jucatoare: Camelia Balint, Florina Barsan, Aurelia Bradeanu, Ionela Galca, Luminita Hutupan, Raluca Ivan, Steluta Lazar, Narcisa Lecusanu, Ramona Maier, Adina Meirosu, Valeria Motogna, Cristina Neagu, Adriana Nechita, Tereza Tamas, Talida Tolnai, Clara Vadineanu
Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi
 
2005
Editie gazduita de Rusia
Locul ocupat de Romania: 2
 
Finala:
Rusia-Romania 28-23
Lotul de jucatoare: Aurelia Bradeanu, Oana Chirila, Valentina Elisei, Roxana Gatzel, Ionela Galca, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Raluca Ivan, Steluta Lazar, Ana Maria Lazer, Narcisa Lecusanu, Ramona Maier, Paula Radulescu, Mihaela Urcan, Tereza Tamas, Cristina Varzaru
Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi
 
2003
Editie gazduita de Croatia
Locul ocupat de Romania: 10
Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Aurelia Bradeanu, Alina Dobrin, Ionela Galcă, Nicoleta Gască, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Valeria Motogna, Mihaela Senocico, Gabriela Tanase-Hobjila, Tereza Tamas, Cristina Varzaru, Georgeta Vartic
Antrenori: Cornel Otelea, Aurelian Rosca
 
2001
Editie gazduita de Italia
Locul ocupat de Romania: 17
Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Luminita Chiriev, Alina Dobrin, Cristina Dumitrescu, Nicoleta Gasca, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Florina Nicolescu, Carmen Nitescu, Aurelia Stoica, Tereza Tamas, Geanina Toncean, Cristina Varzaru
Antrenori: Dumitru Musi, Ioan Gherhard
 
1999
Editie gazduita de Danemarca & Norvegia
Locul ocupat de Romania: 4
Finala mica:
Austria-Romania 31-28
Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Valentina Cozma, Sanda Criste, Alina Dobrin, Luminita Hutupan, Monica Iacob, Mihaela Ignat, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Ramona Maier, Marilena Patru, Aurelia Stoica, Gabriela Tanase, Talida Tolnai, Cristina Varzaru
Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi, Bogdan Macovei
 
1997
Editie gazduita de Germania
Locul ocupat de Romania: 12
Lotul de jucatoare: Mihaela Apostol, Mihaela Ciobanu, Alina Dobrin, Roxana Gheorghiu, Simona Gogirla, Elena Iorgu, Lacramioara Lazar, Steluta Lazar, Valeria Motogna, Carmen Petca, Luminita Stroe-Chiriev, Mariana Tarca, Alina Turcas-Jula, Magdalena Urdea, Olimpia Veres
Antrenori: Gheorghe Tadici, Remus Draganescu, Cornel Badulescu
 
1995
Editie gazduita de Austria & Ungaria
Locul ocupat de Romania: 7
Lotul de jucatoare: Mihaela Apostol, Mihaela Bobocea, Corina Ciolacu, Valentina Cozma, Alina Dobrin, Cristina Dogaru-Cucuian, Marilena Doiciu-Gyorffi, Lidia Draganescu, Roxana Gheorghiu, Simona Iovanescu, Steluta Lazar, Marilena Patru, Carmen Petca, Elisabeta Rosu, Mariana Tarca, Florica Vasile-Ivan
Antrenori: Remus Draganescu, Gheorghe Ionescu, Mircea Anton
 
1993
Editie gazduita de Norvegia
Locul ocupat de Romania: 4
 
Finala mica:
Norvegia-Romania 20-19
Lotul de jucatoare: Gabriela Artene, Lenuta Bors, Nicoleta Catu, Valentina Cozma, Marilena Doiciu, Lidia Draganescu, Nadina Dumitru, Simona Iovanescu, Sorina Kosinski, Sorina Lefter, Carmen Moldovan, Elisabeta Rosu, Corina Schiopu, Mariana Tarca
Antrenori: Bogdan Macovei, Gheorghe Sbora, Tiberius Milea
 
1990
Editie gazduita de Coreea de Sud
Locul ocupat de Romania: 7
Lotul de jucatoare: Gabriela Antoneanu, Valentina Cozma, Marilena Doiciu, Beatrice Duca, Nadina Dumitru, Simona Iovanescu, Florica Ivan, Sorina Lefter, Emilia Luca, Eszter Matefi, Edith Matei, Adina Margulescu, Carmen Moldovan, Elisabeta Rosu, Mariana Tarca
Antrenori: Gheorghe Ionescu, Bogdan Macovei, Gheorghe Sbora
 
1986
Editie gazduita de Olanda
Locul ocupat de Romania: 5
Lotul de jucatoare: Angela Bloj, Lucia Butnarasu, Elena Ciubotaru, Valentina Cozma, Rodica Covaliuc, Filofteia Danilof, Eva Gal-Mozsi, Eszter Laszlo, Laura Lunca, Viorica Ionica, Rodica Marian, Doina Rodeanu, Cristina Tache, Mariana Tarca, Maria Torok-Duca, Edith Torok-Matei
Antrenori: Eugen Bartha, Pompiliu Simion
 
1982
Editie gazduita de Ungaria
Locul ocupat de Romania: 8
Lotul de jucatoare: Angela Avadanei, Elena Ciubotaru, Valentina Cozma, Rodica Covaliuc, Rodica Grigoras, Viorica Ionica, Niculina Iordache-Preotescu, Laura Lupusor, Gheorghita Malai-Oprea, Ana Moldovan, Hajnal Palfi-Jianu, Adriana Patrut, Nicoleta Plesoianu-Cartu, Zoranca Stefanovici, Mariana Tarca, Maria Torok-Duca
Antrenori: Remus Draganescu, Constantin Lache
 
1978
Editie gazduita de Cehoslovacia
Locul ocupat de Romania: 7
Lotul de jucatoare: Darinca Andrei-Marcov, Simona Arghir-Sandu, Angela Avadanei, Maria Bosi-Igorov, Eva Gal-Mozsi, Iuliana Hobincu, Monica Iacob, Elisabeta Ionescu, Viorica Ionica, Nicoleta Iordache-Sasu, Gheorghita Malai-Oprea, Magdalena Miklos-Ilyes, Irene Oancea, Magda Peres, Maria Torok-Duca, Lidia Stan
Antrenori: Francisc Spier, Ioan Bota
 
1975
Editie gazduita de Uniunea Sovietica
Locul ocupat de Romania: 4
Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Bosi-Igorov, Doina Furcoi-Solomonov, Iuliana Hobincu, Nadire Ibadula-Lutas, Elisabeta Ionescu, Viorica Ionica, Georgeta Lacusta-Manolescu, Christine Metzenrath-Petrovici, Mariana Mihoc, Magdalena Miklos-Ilyes, Irene Oancea, Constantina Pitigoi, Rozalia Soos, Lidia Stan
Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Dan Balasescu
 
1973
Editie gazduita de Iugoslavia
Locul ocupat de Romania: 2
 
Finala:
Iugoslavia-Romania 16-11
Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Bosi-Igorov, Elena Francu, Doina Furcoi-Solomonov, Hilda Hrivnak-Popescu, Elisabeta Ionescu, Christine Metzenrath-Petrovici, Magdalena Miklos-Ilyes, Lucretia Moise, Irene Oancea, Constantina Pitigoi, Maria Popa-Manta, Rozalia Soos, Lidia Stan, Viorica Vieru
Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Dan Balasescu
 
1971
Editie gazduita de Olanda
Locul ocupat de Romania: 4
 
Finala mica:
Ungaria-Romania 12-11
Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Buzas, Doina Furcoi-Solomonov, Nadire Ibadula-Lutas, Constanta Ilie, Maria Magyari-Laczkovics, Magdalena Miklos, Emilia Munteanu, Irene Nagy-Klimovski, Irene Oancea, Terezia Popa, Aneta Schramko, Rozalia Soos
Antrenori: Gabriel Zugravescu, Pompiliu Simion
 
1965
Editie gazduita de R.F. Germania
Locul ocupat de Romania: 6
Lotul de jucatoare: Elena Dobarceanu-Raducanu, Constanta Dumitrescu, Lidia Dumitru, Rodica Floroianu-Vidu, Edeltraut Franz-Sauer, Elena Hedesiu, Lucretia Anca Moise, Aurora Leonte-Niculescu, Iuliana Naco, Irene Nagy-Klimovski, Anna Nemetz-Schauberger, Aurelia Salagean-Tudor, Aneta Schramko, Anna Stark-Stanisel
Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Francisc Spier
 
1962
Editie gazduita de Romania
Locul ocupat de Romania: 1
 
Finala:
Romania-Danemarca 8-5
Lotul de jucatoare: Liliana Borcea, Cornelia Constantinescu, Constanta Dumitrescu, Victorita Dumitrescu, Edeltraut Franz-Sauer, Felicia Gheorghita-Batlan, Elena Hedesiu, Aurora Leonte-Niculescu, Iuliana Naco, Irene Nagy-Klimovski, Anna Nemetz-Schauberger, Aurelia Salagean-Tudor, Maria Scheip-Constantinescu, Anna Stark-Stanisel, Iosefina Stefanescu-Ugron, Antoaneta Vasile-Otelea
Antrenori: Niculae Nedeff, Constantin Popescu Pilica, Gabriel Zugravescu
 
1957
Editie gazduita de Iugoslavia
Locul ocupat de Romania: 9
Lotul de jucatoare: Liliana Borcea, Elena Boldijar, Brigitte Bucur, Elisabeta Golosie, Inge Gross, Ella Jecu, Mariana Jipa, Jana Mateescu, Angela Minculescu, Marilena Mitea, Aurora Niculescu, Gerlinde Oprea-Reipp, Elena Rosu-Tellmannn, Elena Ticu, Antoaneta Vasile-Otelea
Antrenor: Victor Cojocaru

 

Stiati ca..

Service Autorizat Apple | Service Mac Bucuresti | Service iPad Bucuresti | Service Autorizat iPhone | Service iPod Bucuresti | Service Apple Bucuresti